Genel

Yayınlandı Temmuz 31st, 2013 | by Emre

Twitter ‘da Kötü Yazılar

Twitter Mart 2006′da yayına girdi ve bugün sosyal medyanın en güçlü temsilcilerinden biri olan Twitter’ın, Şubat 2012 verilerine göre dünya genelinde 465 milyonu aşkın üyesi bulunuyor.Böyle büyük bir sosyal paylaşım Ağ ’ında iyinin olduğu kadar kötününde yer alması çok doğal. Bu yönde Twitter ‘a açılan davaların sayısı belli değil ki Twitter kullanıcılarının kendileri arasında açtıkları davalar belli olsun.

Türkiye ‘de; Anayasa M.17/2 şeref ve haysiyet temel haklar arasına alınmıştır. Ayrıca Medeni Kanun M. 24 kişinin sadece manevi değil sosyal,ekonomik, mesleki şeref ve haysiyetini de kapsayacak şekilde geniş olarak düzenlenmiştir ve şahsınıza yapılan bir hakaret sonucu maddi ve manevi davalar açabilir şahsınıza yapılan bu saldırıya son verebilir ayrıca saldırının hukuka aykırılığının tespiti davalarını açabilirsiniz.

Siz Twitter ‘da bu türlü yasal haklarınızı kullanırken Twitter ‘da boş durmuyor tabikide, Twitter ‘da kötü amaçlı yazılmış bu yönlü yazıları Yeni Uygulamasıyla önleme çabaları içerisine girmiş, bu uygulama bir “Rapor Et” Butonundan ibaret, Nasıl çalışıldığına gelince, Şahsı Spam Olarak Bildir Düğmesinden daha farklı bir şey, Spam olarak bildir sadece Twitter hesabının kişisini hem kendi tarafınızca engellemek hemde Twitter yetkilileri tarafından hesabın kontrolünü sağlamak amacındadır.Rapor Et butonu ise gönderilen her Twit ‘in Twitter yetkilileri tarafından kontrolünü sağlayacak ve bu Twitter Hesabının tamamiyle Kapatılması sonuçlarına kadar varacak.

Bence İyi bir Uygulama, kesinlikle böyle bir uygulamaya ihtiyacı vardı Twitter ‘ın. Bu güne kadar bu türlü kötü amaçlı yazılara maruz kalmadım, umarım kalmamda.

Eğer bu türlü sosyal paylaşım sitesi sahibi olsaydım böyle bir uygulamayı yapmakla çok geç kalmış olmazdım, ayrıca kötü kelimeleri engelleyici uygulamasıyla küfür ve reklam içerikli yazıları Twit gönderildiği anda engellerdim.

*Bu Yazı MIS404 Ass #9 Ödevi için yazılmıştır.(http://kehk.wordpress.com/2013/07/29/summer-school-mis404-ass-9-blog-post-on/)
*Yazının İngilizcesi için Tıklayınız

Tags: , , , , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑