Genel

Yayınlandı Ocak 5th, 2016 | by Emre

Google Balon Projesi ve Bill Gates yorumu

Google, Haziran ayında duyurduğu yeni balon projesiyle, interneti dünyanın her yerine uzaktan kontrol edilebilen balonlar ile 20 kilometre yükseklikte, stratosferde uçmaları planlanan balonların 100 gün boyunca 40 kilometre çapında bir alanda asılı kalacak şekilde gökyüzünde bir ağ oluşturacak, bu sistemle internete bağlanamayan bölgelere 3G bağlantısı sunulacak.

Google, Project Loon sayesinde çok daha fazla kişinin tıbbi bilgilere ulaşabileceğini, bunun hayat kurtarabileceğini savunuyor. Ancak üçüncü dünya ülkelerine yardım etme konusunda son derece tecrübeli olan Microsoft yönetim kurulu başkanı Bill Gates, Project Loon’ un sağlık konusundaki faydalarından şüpheli.

Google_Loon_-_Launch_Event

Bloomberg Businessweek’ e konuşan Gates, şunları söyledi: “Sıtmadan ölürken sanırım yukarı bakıp bu balonu göreceksiniz. Ama bu balonun size nasıl yardım edeceğini bilmiyorum. İshal olan bir çocuğu iyileştirecek bir web sitesi de yok. Dijital devrime yürekten inananlardanım. Büyük sağlık hizmeti merkezlerini, okulları birbirine bağlamak iyi şeyler. Ancak düşük gelirli ülkelerde bunun ne kadar işe yarayacağı tartışılır. Tabi, sıtma için direkt olarak bir şey yapacağınızı söylüyorsanız, bu ayrı bir konu.”

sitma-hastaligi

Bill Gates’ in bu eleştirisi kimilerine göre yanlış geliyor olsa da kimilerince de haklı gerekçelerle desteklenmekte.

Bizim ülkemizde buna benzer projelerde yer almaktadır. En faydalı olduğunu düşündüğümde, hayatlarında hiç bilgisayar görmemiş, köylerde yaşayan çocukların Gezici İnternet Eğitim Tırlarıyla Bilgisayar ve İnterneti yakından tanıma olanağı sağlayan proje oldu, tabi ki bu köylerde sağlığa ihtiyaç duyulsaydı Gezici İnternet Eğitim Tırları yerine Gezici Sağlık Tırları gönderilmesinden yana olurdum. Bu yüzden Bill Gates’ e bu konuda katılıyorum.

*Yazının İngilizcesi için Tıklayınız

Tags: , , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑