Genel

Yayınlandı Temmuz 3rd, 2013 | by Emre

Türkiyedeki Gezi Parkı Protestoları ve Sosyal Medya

Taksim Gezi Parkı protestoları, 28 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’ da başladı. Daha Sonra Tüm Türkiye’ de devam etti. Protestoların başlıca sebeplerinden biri Taksim’ de faaliyet’ e geçirilmesi düşünülen “Taksim Yayalaştırma projesi” için Gezi Parkındaki Ağaçların bir kısmının kesilmesine engel olunmak istenmesi. Olayın bu kadar büyümesi Polis müdahalesinin gereğinden fazla olması ve devlet yetkilileri tarafından destekleniyor oluşuydu.

gezi-parki-protestosu

Olaylar bu yönde gelişirken Türk basını, Hükümet tarafından susturuldu, halk da kendi basın özgürlüğünü sosyal paylaşım sitelerinden tüm Türkiye’ ye hatta Tüm Dünya’ ya gerek gerçek bilgi vererek gerek asılsız bilgiler vererek duyurdu. Twitter başta olmak üzere Facebook ve oluşturulan sosyal Gruplar Halkın Haberci’ si olmuş, gece – gündüz Twitter takip edilir olunmuştur.

Geçtiğimiz Senelerde Mısırda Twitter’ dan Milyonlarca Eylemci organize olup Meydanlarda Eylem gerçekleştirmiş ve Hükümet devirmiştir.

Şuanda Suriye’ de gerçekleşen karışıklığı önlemek amaçlı Suriye Hükümeti Ülkede Sosyal Medya Kullanımına Kısıtlama getirmiştir.

İnsanlar üzerinde özgürlüğün, düşünce paylaşımının en iyi ifade biçimlerinden biri olan sosyal medya şuanda hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

Gezi Parkı olaylarında da kimi Sosyal Medya’ yı Suçlarken kimisi ise Başbakan’ ın sert üslubunu eleştirdi. Sonuç aranmaya çalışıldı, görüşmeler yapıldı. Bu süre zarfında Polis ile Eylemciler arasında çatışmalar ara ara sürdü.

IMAG2036

Sonuçları çok ağır oldu. Maddi hasarlar, Yaralananlar ve hatta ölenler oldu.

IMAG2039

Şuanda olaylar Devlet tarafından bastırılmış durumda, herhangi bir protesto veya eylem yapılmıyor.
Sonucu sorarsanız değişen hiç bir şey yok.

gezi-parki-olaylari-ispanya-basininda-4693213_5697_o

*Bu Yazı MIS404 Ass #1 Ödevi için yazılmıştır.(http://kehk.wordpress.com/2013/07/01/summer-school-mis404-ass-1/)
*Yazının İngilizcesi için TıklayınızBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑