Genel

Yayınlandı Temmuz 23rd, 2013 | by Emre

Google Street View ve Gizlilik Sorunları

Google’ın birçok hukuki tartışmaya ve özel yaşam ihlali iddialarına yol açan Street View yazılımı, Google Maps’in bir devamı olarak çalışıyor.

Google Street View 25 Mayıs 2007 ‘de Yayına girdi ve basit anlatımıyla 360° ‘lik fotoğrafların XML ile flash yardımıyla 3D ‘li görüntü olanağı sunmakta.

googlestreetmaps1

Bir çoğuna göre çok faydalı bir uygulama olan Google Street View , kimine göre de Özel hayatı Tehdit Etmekte. En son İngiltere ‘nin Manchester şehrinde bulunan bir sokakta bir çiftin uygunsuz vaziyette görüntülenmesine ve bu görüntülerin kullanıcılar tarafından hızlı bir şekilde paylaşılmasına neden oldu, ve tabi ki sonrasında sayısız dava. Bir başka ilginç olay ise Program nedeniyle Google’ın başına gelen en ilginç dava ise, sigara içtiği ailesi tarafından Street View ‘da görülen bir çocuğun açmış olduğu tazminat davası.

sv-snowmobile

Bunlar tabi işin basit tarafları arkasında daha farklı sonuçlara yol açacak, özel hayatın deşifre olması ve her türlü kötü amaçlı yapılabilecek durumlar akla gelmekte, en basitinden bir terörist saldırısı için yerinde keşif ’e gerek kalmayacak, anlık olarak kontroller sağlanmış ve istenilen bilgiye ileride ulaşılmış olunacak. Bunu engellemek amaçlı Avrupa Birliği Veri Güvenliği Danışmanı Peter Hustinx Google ’ın sokak görünümü servisi kapsamında her yerin fotoğraflanmasının uygun olmayacağını ve sorun oluşturabileceğini söyledi. Google ise uygulamayı hayat ‘a geçirmeye kararlı.

GoogleStreetViewCar

*Bu Yazı MIS404 Ass #5 Ödevi için yazılmıştır.(http://kehk.wordpress.com/2013/07/16/summer-school-mis404-ass-5-privacy-issues-with-google-street-view/)
*Yazının İngilizcesi için Tıklayınız

Tags: , , ,Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑